Překvapení v hlavním městě Evropy aneb bruselské zážitky našich běžců

Autor: Kůtek Milan <kutek(at)gymcheb.cz>, Téma: Tělesná výchova, Vydáno dne: 03. 07. 2017

Život přináší různá překvapení. Díky jednomu z nich se běžkyně a běžci Gymnázia Cheb ocitli v Bruselu na třídenním poznávacím zájezdu.

Pro připomenutí: naše štafeta zvítězila v krajském kole Juniorského maratonu středních škol v Karlových Varech. Startovala proto v celostátním finále, které bylo součástí Volkswagen Maratonu Praha, a zde určil los bruselský výlet právě nám. A byl to los opravdu šťastný!

Za výbornou organizaci a skvělý program zájezdu bych chtěl poděkovat především Zastoupení Evropské komise v ČR, jmenovitě pak panu Viktoru Vágnerovi. Za podporu ze strany vedení školy a za parádní fotky (fotogalerii si jako bonus necháváme až pro nové webové stránky Gymnázia) pak patří mé poděkování Mgr. Žídkovi.

Překvapením pro nás bylo už to, že během tak krátké doby je možné navštívit a celkem zasvěceně poznat všechny tři klíčové instituce Evropské Unie - Parlament, Komisi a Radu. V Evropském parlamentu jsme se kromě prohlídky budovy a hlasovacího sálu setkali například s europoslankyní Michaelou Šojdrovou, která nám „bruselsko-poslaneckou“ práci přiblížila na základě vlastních zkušeností. Tak schválně: věděli byste kolik je v Evropském parlamentu poslanců a v kolika jazycích jejich jednání probíhají? Nejspíš ne, správná odpověď zní 751 a 24.

V Radě EU jsme při simulovaném zasedání seděli na místech, která jinak patří ministrům členských zemí. Zajímavý pocit – a pro někoho možná další překvapení. Brusel nám nic nenařizuje, jak často zaznívá nad českými pivními půllitry, ale s předloženými návrhy musí souhlasit i vrcholní představitelé unijních států. A ještě jedno „překvápko“ v souvislosti s Radou EU, sice neviditelné, zato nečekaně aktuální (Brexit). Když v rámci českého předsednictví v r. 2009 umístil v budově Rady EU umělec David Černý svoji satirickou plastiku Entropa, symbolicky vystihující jednotlivé členské země, Velkou Británii v ní zobrazil prázdným místem – jako chybějící díl…

Naše bruselská překvapení pokračovala. Cesta do Berlaymontu, což je hlavní sídlo Evropské komise, nám zabrala zhruba okolo šedesáti. Nikoliv minut, ale kroků, neboť tak blízko od zřejmě nejznámější „evropské budovy“ jsme byli ubytováni. Komisaři v ní sídlící nejsou vymyšlenými detektivy typu Maigreta a Moulina, ale skutečnými a důležitými politiky. Nás přijala česká eurokomisařka Věra Jourová (viz foto výše), která má pro celou EU na starosti především problematiku spravedlnosti. No a co myslíte? Další překvapení, a to opravdu velmi příjemné. Díky vstřícnosti a bezprostřednosti paní Jourové se zajímavá diskuse nakonec protáhla na téměř dvojnásobek plánovaného času.

Některá překvapení se naopak nekonala. Můžeme třeba potvrdit, že v Bruselu často prší, že více úředníků zde jezdí do práce na kole než autem, že tu mají otevřené dveře studenti ovládající cizí jazyky nebo že je to město mnoha paradoxů. Stačí chvilka a už se místo v institucionálním srdci „hlavního města Evropy“ ocitnete v podstatně chudší, cizinecké čtvrti. To zrychlí vaši procházkovou rychlost, takže za okamžik se zase vynoříte pod některou z mnoha výškových budov… V Bruselu si opravdu přijdou na své jak milovníci historických památek (za všechny: úchvatné náměstí Grand-Place), tak obdivovatelé business paláců ze skla a oceli.

Správný běžec si jde zaběhat i na dovolené či na zájezdu. Ani my jsme se proto ve volném čase nezapomněli tréninkově proběhnout, což nám umožnilo poznat další krásná místa a bruselská zákoutí. Řekněte sami: kdy jindy poběžíte společně jakožto vítězný tým pod slavným vítězným obloukem? I když – třeba jsme neběhali v Parc du Cinquantenaire naposledy. Třeba se nám to poštěstí za rok nebo za dva znovu. Život přináší různá překvapení :-)

Mgr.Milan Kůtek