Gymnázium Cheb

Export článků
pilotní škola kin-ballu

pilotní škola kin-ballu

Chebské gymnázium osmnácté na světě!
Vydáno dne 07. 08. 2009 (2004 přečtení)

Tým chebských gymnazistů, kteří reprezentovali ČR na Turnaji mladých fyziků v čínském městě Tian Jinu, se v neděli 2. 8. vrátil zpět do Chebu. Chlapci se po pěti turnajových kolech, ve kterých spolu soutěží vždy tři různé vylosované země, umístili na 18. místě z 27 týmů z celého světa, přičemž porazili např. Rusko, Francii, Finsko...Já jako člen vedení školy a současně otec jednoho ze soutěžících jsem s výsledkem velice spokojený a považuji 18. místo ve světové konkurenci za skutečný úspěch studentů našeho gymnázia. Úspěch je to tím větší, že většinu států reprezentoval výběr nejlepších mladých fyziků z různých škol dané země. Českou republiku však reprezentovala pětice studentů Gymnázia Cheb - Hazi Josef, Koudelka František, Kozák Miroslav, Le Quang Dung a Matějka Ondřej. Souhlasím s panem Vladimírem Kudrnou, který pro Chebský deník dne 29. 7. uvedl, že „chlapci si cestu vybojovali sami, nikdo jim to nezařídil“. Však také cesta k tomuto úspěchu trvala téměř 10 měsíců. Během této doby obětovali  na přípravu skoro všechny prázdniny i řadu víkendových dnů, kdy museli nastudovat teorii k daným úlohám, provést mnoho experimentů a měření, výsledky zpracovat, připravit prezentace svých zjištění v anglickém jazyce a procvičit si oponenturu a recenzi těchto úloh.

 

Na samém začátku byla výzva ředitele Gymnázia Cheb RNDr. Ing. Jaroslava Kočvary na předmětové komisi fyziky v září roku 2008 - pokusit se poprvé zapojit do soutěže Turnaj mladých fyziků. Jeho nápad nepadl na úrodnou půdu. Většina zkušených kolegů se totiž podílela na organizaci 10. ročníku celosvětového Turnaje mladých fyziků v roce 1997, který se uskutečnil na Gymnáziu Cheb, a tak věděli o značné náročnosti této soutěže. Nakonec se učitelé fyziky přeci jen rozhodli přípravu na soutěž zkusit. Vybrali osmnáct studentů, kteří se začali od října 2008 pod vedením Mgr. Jana Dirlbecka  seznamovat se sedmnácti anglicky zadanými problémy a připravovat na jejich řešení. Pro studenty bylo nutné zajistit řadu konzultací s odborníky, kteří pracují v oboru souvisejícím s problematikou dané úlohy. Bylo nutné zajistit odborná pracoviště, kde by mohli studenti provádět svoje pokusy a měření. Z těchto důvodů pan Dirlbeck (popř. pan Jakub Holota) se studenty absolvoval řadu cest do Plzně, Prahy, Kladna a Olomouce. Z původní sestavy studentů postupně zbylo pět statečných, kteří zpracovali požadovaný počet úloh k účasti na republikovém kole.  Před touto soutěží se do přípravy studentů zapojila vyučující anglického jazyka paní Mgr. Anna Švecová, která chlapcům zkontrolovala a opravila anglické prezentace úloh a potom si vyzkoušeli  způsob turnajového klání.

 

Ve čtvrtek 16. dubna 2009  naši studenti odjížděli do Rumburku na „republiku“ jako outsideři s cílem získat nové zkušenosti a nepropadnout. Velkým překvapením byla večerní zpráva, že kluci postoupili do pátečního finále. Doslova šokem, pro nás rodiče i učitele, byla druhý den zpráva, že si ve finále s velice kvalitními týmy z Prahy a Opavy vybojovali vítězství a tím i cestu do Číny. Tento úspěch přinesl chlapcům po zbytek školního roku možnost individuálního studijního plánu, ale současně dva a půl měsíce tvrdé práce. Jejím výsledkem je nejen pěkné 18. místo na světě, ale především zisk mnoha zkušeností, nových objevů, poznání a rovněž setkání s mnoha zajímavými lidmi u nás v republice i během samotné soutěže v Číně.

 

Za podmínky a možnosti, které byly chlapcům vytvořeny, je nutné poděkovat všem výše uvedeným kolegům, kteří se výpravy do Číny  se soutěžícími po zásluze zúčastnili - RNDr. Ing. Kočvarovi, Mgr. Dirlbeckovi, Mgr. Švecové i vedoucímu delegace doc. RNDr. Zdeňkovi Kluiberovi, CSc. Ph.D.. Samotná cesta studentů a jejich doprovodu do Číny se uskutečnila  díky finanční podpoře Ministerstva školství, Rady Karlovarského kraje a radnice města Cheb.

 

                                                                                  Josef Hazi starší, Cheb

 

Studenti - Peking, 28. 7. 2009Studenti - Peking, 28. 7. 2009RNDr. Ing. Jaroslav Kočvara - Peking, 28. 7. 2009( Celý článek | Autor: Hazi Josef | Informační e-mail Vytisknout článek )

Kontakty


  • Adresa:
Gymnázium Cheb, příspěvková organizace
Nerudova 2283/7
350 02 Cheb


  • Datová schránka:
m23mjrq

  • Telefon:
739 322 319
739 322 446
734 173 927

  • E-mail školy:
gymcheb@gymcheb.cz
Novinky
24.05.2017: Vernisáž závěrečných prací VV 6.A,B, 2.E
Srdečně zveme všechny učitele, studenty, rodiče a milovníky umění na vernisáž, která se uskuteční 12. června od 15:00 hodin v UVV.
ESF

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.

TOPlist