VESMÍR JE NÁŠ SVĚT
Vydáno dne 15. 09. 2009 (1661 přečtení)

Mezinárodní astronomická olympiáda opět s účastí studenta z Gymnázia Cheb

Mezinárodní rok astronomie 2009

Letošní rok 2009 byl Organizací spojených národů, resp. UNESCO vyhlášen jako Mezinárodní rok astronomie - International Year of Astronomy (www.astronomie2009.cz).

Krásný dárek pro Gymnázium Cheb připravil student současné kvinty Anh Vu Le Quy, který byl na základě výsledků červnového soustředění nejlepších finalistů Astronomické olympiády nominován do reprezentačního týmu České republiky na XIV. Mezinárodní astronomickou olympiádu (The International Astronomy Olympiad - IAO), která se koná od 8.11. – 16.11.2009 v Hangzhou v Čínské lidové republice.

V květnovém celostátním kole 6. ročníku Astronomické olympiády získal Le Quy ve své kategorii bronzovou medaili. Výběrové soustředění pro IAO se konalo tradičně na Moravě, ve Zlínském kraji, na Hvězdárně ve Valašském Meziříčí (http://www.astrovm.cz/). Osmnáct nejlepších řešitelů počítalo tři série soutěžních příkladů a prohloubilo si znalosti ze sférické astronomie, astrofyziky a astronomických přístrojů. Pouhým pěti nejlepším účastníkům se dostalo cti být vybrán k účasti na Mezinárodní astronomické olympiádě. Mezi nimi tentokrát opět nechyběl zástupce z našeho gymnázia. Gratulujeme našemu studentovi ke skvělému úspěchu a děkujeme za vynikající reprezentaci školy. Přejeme mu, aby využil této jedinečné příležitosti a dobře si vedl i v mezinárodním srovnání mezi světovou špičkou mladých, juniorských astronomů.

( Celý článek | Autor: Kočvara Jaroslav | Informační e-mail Vytisknout článek )