Malé ohlédnutí za Dějepisnou soutěží studentů gymnázií 2009
Vydáno dne 04. 12. 2009 (2421 přečtení)

Již mnoho vlasů opustilo od první dějepisné soutěže hlavu manažera chebského gymnázia Miroslava Stuláka, jejího organizátora. Ve čtvrtek 26.11.2009 se konal již XVIII. ročník tohoto znalostního klání a je nutno podotknout, že i letos byla celkově vysoká úroveň a prestiž dodržena.

Zrod českého stavovského státu“, období mezi lety 1458 a 1526, letos zavařilo mozkové závity mladým dějepiscům. Garantem letošního ročníku se opět stal  známý český historik, prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc. I přes obavy z chřipkové nákazy, které bravurně rozšířila média všeho druhu, byla účast soutěžících veliká. 7 gymnázií však svou účast odřeklo – mezi nimi i dvě gymnázia z Bratislavy. Celkem své znalosti porovnalo 62 týmů z 60 gymnázií z celé České republiky. Dva týmy mohla vyslat  naše škola (jako pořádající)  a gymnázium  z Litoměřic, které se několik posledních let umisťuje tradičně na předních pozicích (v loňském roce skončilo na 1. místě). Konkurence tedy byla veliká!

Soutěž již tradičně sponzorovalo mnoho poslanců, senátorů, podnikatelů, firem, soukromých osob, organizací i měst. Bez jejich štědré pomoci by se soutěž takových rozměrů konat nemohla. Proto všem sponzorům děkujeme za jejich příspěvky.

A  jak to celé probíhalo?

Ve velkém sále Ekonomické fakulty Západočeské univerzity probíhaly přípravy od časných ranních hodin. Nervozita všech byla veliká.  Každý soutěžící  v tříčlenném týmu dostal jako pozornost za svou účast několik  hodnotných knih z oboru historie, dále zvýrazňovače, propisovací tužku a triko s logem chebského gymnázia. Pozornost ve formě knihy a trika neminula ani pedagogy, kteří mladé dějepisce doprovázeli a na soutěž připravovali.

Všichni soutěžící změřili své síly a ukázali své vynikající vědomosti ve 4 kolech:

1.       kolo – soutěžící vybírali správné odpovědi z nabízených možností

2.       kolo – soutěžící psali správné odpovědi

3.       kolo – soutěžící doplňovali do textu chybějící údaje a rozpoznávali různé erby a kulturní památky z daného období

4.       kolo – soutěžící odpovídali na otázky, které jim kladly známé osobnosti ( např. Marek Eben, Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak nebo Ondřej Vetchý), které na soutěžící promlouvaly z předem předtočených záznamů  z nainstalovaného plátna

Celkový součet bodů získaných ve všech kolech určil následující pořadí:

1.       Litoměřice II     (194 body)

2.       Olomouc           (186 bodů)

3.       Ústí nad Orlicí  (185 bodů)

4.       Litoměřice I       (185 bodů)

5.       Chomutov          (184 body)

Za povšimnutí stojí to, že letos najdeme nejlepší mladé dějepisce v Litoměřicích. Obsadili 1. a 4. místo a jejich bodový rozdíl nebyl nijak veliký. Na studenty na předních pozicích čekaly věcné ceny v hodnotách desítek tisíc korun, jako například počítač, notebooky, tiskárny, fotoaparáty, na  vítěze dokonce letos poprvé i zájezd do Itálie a v neposlední řadě také medaile a pohár.

Na skvělém 20. místě se umístil náš první tým, tvořený Kateřinou Šůsovou, Petrou Štěpánovou a Zdeňkou Kajlíkovou (všechny z 8.B). Se 153 body děvčata jasně ukázala, že ani Cheb se rozhodně nemá za co stydět. Náš druhý tým, který tvořili Jan Bezděk, Kateřina Nykodýmová a Petr Budil (všichni ze 3.E) se umístil na krásném 35. místě se ziskem 128 body.

Gratulujeme a děkujeme všem za naprosto vzornou reprezentaci naší školy!

Martin Hanusek, student 8.A

Výsledková listina ke stažení zde:  Výsledková listina (xls)

( Celý článek | Autor: Grillová Martina | Informační e-mail Vytisknout článek )