16. místo na světě - úspěch či neúspěch?
Vydáno dne 11. 07. 2010 (2371 přečtení)

logo iYPT

V pátek 9.7.2010 odcestoval tým Gymnázia Cheb ve složení Josef Hazi (7.a), Miroslav Kozák (7.a), Le Quang Dung (Jirka, 7.a), Luu Tran Viet (Vítek,7.b) a Le Quy Anh Vu (Fanda, 5.a) pod vedením pedagogů Mgr. Jana Dirlbecka a Mgr. Anny Švecové a šéfa výpravy doc. Zdeňka Kluibera do Vídně na Mezinárodní turnaj mladých fyziků, kterého se účastnilo celkem 23 týmů z různých zemí světa. Před odjezdem chlapci vyjádřili přání, že by se rádi umístili nejhůře do 12. místa, což by jim zajistilo aspoň bronzovou medaili. Z jejich pohledu je konečné 16. místo pravděpodobně neúspěchem. Položme si však otázku: "Kolik z vás, kteří tento článek čtete, kolik občanů z Chebu skončilo v nějaké celosvětové soutěži na 16. místě?"

Úspěchem týmu naší školy byla již obhajoba loňského prvenství v republikovém finále. Obhajovat je vždy těžší, než jednorázově překvapit. Vloni kluci odjížděli na „republiku“ jako neznámí outsideři. Po finále sami uznali, že vyhráli se štěstím. V letošním roce již byli soupeři na náš tým připraveni. a chlapci přesto znovu uspěli.

Ve světovém finále před rokem v Číně skončili studenti Gymnázia Cheb na 18. místě z 27 zúčastněných týmů, v letošním roce jsou na 16. místě z 23 zemí světa. Dá se tedy říci, že zhruba obhájili loňské pozice. Proč neuspěli lépe? Důvodů by se našlo určitě více. Velkou roli při takovéto soutěži hraje štěstí.  Ze sedmnácti problémových úloh prezentuje tým v průběhu soutěže pouze pět úloh, které jim určí soupeři. Může se tak stát, že úlohy, které mají členové týmu kvalitněji připraveny, vůbec nedostanou šanci k prezentování a tím i k pravděpodobnému většímu bodovému ohodnocení. Štěstí prostřednictvím losování také ovlivňuje, jaké soupeře bude mít tým v jednotlivých soubojích. Našemu družstvu se letos dostalo cti utkat se Singapurem, který skončil po pěti soubojích na 1. místě a také s třetí Koreou.

Kluci  pro úspěšnou reprezentaci obětovali mnoho víkendů, mnoho svého volného času a ještě budou muset obětovat kus prázdnin, aby uzavřeli v některých předmětech klasifikaci za 2. pololetí. Z tohoto hlediska je možné chápat jejich zklamání.

16. místo v tak náročné soutěži, jako je Mezinárodní turnaj mladých fyziků, je pro Gymnázium Cheb určitě úspěch.

Za celé vedení školy, za pedagogy gymnázia a za Vaše rodiče bych Vám, reprezentantům ČR, rád blahopřál a poděkoval za Vaši práci.

Josef Hazi st.

Kluci  pro úspěšnou reprezentaci obětovali mnoho víkendů, mnoho rezentantům ČR, rád blahopřál a poděkoval za Vaši práci.

Josef Hazi st.

O průběhu soutěže se dočtete v článku - Turnaj mladých fyziků očima  Mg. Švecové.

Výsledková listina

Chebský deník - článek 12.7.2010

Chebský deník - vítězství v republikovém finále TMF, postup do Vídně - článek 20.4.2010

( Celý článek | Autor: Hazi Josef | Informační e-mail Vytisknout článek )