Malé ohlédnutí za Dějepisnou soutěží gymnázií
Vydáno dne 05. 12. 2011 (3229 přečtení)

Ve čtvrtek 24. listopadu 2011 se prostorách velkého sálu Ekonomické fakulty Západočeské univerzity uskutečnil jubilejní XX. ročník  Dějepisné soutěže studentů gymnázií. Hlavním organizátorem této soutěže byl profesor chebského gymnázia, Miroslav Stulák, který  pořádá toto největší setkání středoškolských studentů se zájmem o historii každoročně od roku 1992. Jemu patří největší dík za naprosto bezchybnou a profesionální  organizaci této prestižní soutěže, která je v České republice jedinečná.

Do Chebu letos zavítalo 225 studentů a 74 středoškolských učitelů dějepisu ze 72 gymnázií  České republiky a 2 gymnázií z Bratislavy a z Košic.  Košické gymnázium se soutěže zúčastnilo poprvé a přijelo do Chebu z největší dálky. V letošním roce si studenti ověřovali své vědomosti  ve čtyřech kolech  písemných testů na téma „Od válečné pohromy k vrcholům barokní kultury“, tedy období, které zahrnovalo historii českých zemí od roku 1618 do roku 1740. Mnozí studenti (zejména v popředí výsledkové listiny) v dobrém slova smyslu šokovali přítomné vysokoškolské pedagogy svými znalostmi z naší historie. Otázky pro soutěžící studenty připravovali známí historici prof. PhDr. Petr Vorel, CSc. a prof. PhDr. Zdeněk Beneš. Třetí kolo soutěže připravil tradičně Miroslav Stulák. A že to nebyly otázky vůbec jednoduché, se můžete přesvědčit sami /viz příloha/.

Vítězem letošního historického klání se stali studenti  z litoměřického gymnázia, kteří získali  132   body.  Jejich znalosti byly opravdu vynikající.  Každoročně se studenti z Litoměřic umisťují na předních příčkách této soutěže.  Letos se k nim pohár po roce opět vrátil. Druhé místo obsadili gymnazisté z Jihlavy s počtem bodů 131 a třetí místo se 124 body získali středoškoláci z Olomouce, kteří byli v loňském roce první. Družstvo, které reprezentovalo naše gymnázium, ve složení Stanislav Cisarik, Jakub Polívka a Jana Jechová se v silné konkurenci 75 družstvech  umístilo s počtem 92 získaných bodů  na pěkném 35. místě.  Po Gymnáziu z Ostrova nad Ohří /to získalo 6. místo/  naši studenti patřili mezi nejúspěšnější  gymnázia Karlovarského kraje.

Vítězné družstvo si kromě medailí a putovního poháru  odvezlo z Chebu také počítač s monitorem pro své gymnázium a zájezd do Itálie pro soutěžící studenty a jejich pedagoga. I další úspěšná družstva získala velice atraktivní ceny – fotoaparáty, netbooky, barevnou inkoustovou tiskárnu, dataprojektor, „chytré“ telefony a historické atlasy z Ottova nakladatelství.  Každý  účastník soutěže obdržel knihy o historii českých zemí v hodnotě cca 5 000 Kč. Středoškolské soutěže byli přítomni renomovaní historici, např. prof. PhDr. Petr Vorel, CSc., prof. PhDr. Zdeněk Beneš, CSc., prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc., prof. PhDr. Mgr. Tomáš Knoz,  Doc. PhDr. Václav Ledvinka, CSc., prof. PhDr. Josef Žemlička a další hosté, např. známý MUDr. Pavel Pafko, DrSc.  či novinář, publicista a spisovatel Stanislav Motl, jehož knihu Oběti a jeho vrazi každý účastník soutěže také obdržel.

Do soutěže se aktivně zapojily respektované osobnosti našeho společenského života – arcibiskup pražský Mons. Dominik Duka, rektor Univerzity Karlovy prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc., zakladatel Dětské onkologie prof. MUDr. Josef Koutecký, DrSc., zpěvák Karel Gott, olympijský vítěz v ledním hokeji a slavný brankář Dominik Hašek. Všichni tito jmenovaní  zadali studentům otázky ve čtvrtém kole soutěže. Promlouvali ke studentům z nainstalovaného plátna.

Záštitu nad letošním ročníkem Dějepisné soutěže převzali: předseda vlády České republiky RNDr. Petr Nečas, předsedkyně vlády Slovenské republiky PhDr. Iveta Radičová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu Miroslava Němcová, předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch, hejtman Karlovarského kraje PaedDr. Josef Novotný a Asociace krajů České republiky.

Dějepisná soutěž se těší již řadu let naprosto výjimečné podpoře ze strany sponzorů, obzvláště letošní jubilejní XX. ročník se mohl pochlubit podporou více než 350 sponzorů. Kromě desítek firem, podnikatelů a jednotlivců získala soutěž osobní finanční podporu většiny členů vlády České republiky,  Poslanecké sněmovny České republiky a členů Senátu České republiky. Setkání mladých historiků rovněž finančně podpořila většina členů zastupitelstva Karlovarského kraje i obecního zastupitelstva města Chebu. Díky jejich finanční podpoře se podařilo organizátorovi soutěže, Miroslavu Stulákovi, získat peníze ve výši přes 1 500 000, - Kč. Z větší části byly použity na zakoupení knih o historii českých zemí pro všechny účastníky Dějepisné soutěže.

V příštím XXI. ročníku Dějepisné soutěže gymnázií si studenti  ověří  své znalosti z historie našeho státu z období od vlády Marie Terezie do revolučního roku 1848. Na oficiálním názvu se ještě pracuje.

Věřím, že si všichni účastníci soutěže a všichni hosté odváželi z Chebu nevšední zážitky.

Martina Grillová

výsledkova_listina_2011.xls

obdobi_od_valecne_pohromy.doc

ČT24