Základní pravidla pro zpracování seminární práce z matematiky
Vydáno dne 01. 12. 2016 (3237 přečtení)

Platí pro frekventanty semináře z matematiky ze 7.A a 3.E.

• Rozsah seminární práce vyplývá z tématu. Práce by měla obsahovat základní matematickou teorii, klasifikaci možností řešení příkladů a řešení vzorových příkladů. Minimem je 12 řešených příkladů. U témat z geometrie či funkcí se předpokládá vytvoření konstrukcí či grafů v příslušných programech (Cabri, Derive, GeoGebra ...).
  • Práce je psána písmem typu Arial či Times New Roman velikosti 12. Tisk je jednostranný, levý okraj 35 mm, pravý 20 mm, horní i dolní 30 mm, řádkování 1,5. Stránky budou číslovány ve středu dolní části stránky, na titulní stránce se číslo 1 neuvádí. Strany se zdroji a přílohy se nečíslují. Mezery mezi odstavci jsou 6 pt (bodů), první řádek v odstavci je odsazen o 1,2 cm.
  • Každá práce se skládá z následujících částí: titulní list, čestné prohlášení, obsah, úvod, kapitoly práce, závěr, přehled zdrojů, přílohy
  • Na titulním listu je povinně uvedeno: název školy, název práce (největším písmem), seminární práce z matematiky, rok zpracování, jméno a příjmení autora práce a třída, do níž dochází
  • K čestnému prohlášení o původnosti práce. je připojeno datum a vlastnoruční podpis autora.
  • V obsahu jsou uvedena čísla kapitol a podkapitol (víceúrovňovým číslováním) a jejich názvy spolu s číslem stran, na nichž začínají.
  • V úvodu jsou obsaženy cíle práce a způsob jejího zpracování, mělo by být upřesněno a dodefinováno téma. Součástí úvodu by měly být i teze, které jsou v průběhu práce potvrzeny či vyvráceny.
  • Kapitoly práce mají být logicky seřazeny a členěny. Jsou-li v textu citace, jsou odlišeny kurzívou s uvedením zdroje. Obrázky či jiné grafické materiály včleněné do textu jsou opatřeny číslem, popisem a zdrojem (nejsou-li původní). Zdroj bude uveden i u každého příkladu (nejde-li o příklad původní). Za standardní obtížnost jsou považovány příklady ze sbírky J.Petákové.
  • V závěru práce jsou obsaženy odpovědi na cíle a teze stanovené v úvodu.
  • V přehledu zdrojů je třeba uvést všechny tištěné a elektronické zdroje, ze kterých autor čerpal. Citace děl musí být provedeny podle platných norem.
  • V přílohách jsou uvedeny další grafické materiály či převzaté texty, na něž je odkazováno v práci.
  • Práci autor nahraje v uznatelném elektronickém formátu do příslušné Odevzdávárny systému Odevzdej.cz
  • Práce je odevzdána v jednom tištěném výtisku
  • Práce bude odevzdána nejpozději ve čtvrtek 25.5.2017, a to v tištěné podobě i prostřednictvím Odevzdej.cz.

Při hodnocení seminární práce bude zejména přihlíženo k:

• formální správnosti práce
  • vyčerpání tématu a dosažení stanovených cílů
  • logické struktuře práce
  • gramatické a stylistické správnosti práce
  • obtížnosti zvolených příkladů (s logickým postupem od jednodušších ke složitějším), bonusem bude hodnoceno zařazení příkladů ze středoškolských kategorií MO či různá řešení téhož příkladu, malusem budou zatíženy příklady řešené na internetu či v literatuře
  • vlastnímu přínosu autora (studium cizojazyčných zdrojů, větší množství prostudovaných zdrojů, vlastní grafy, tabulky, apod.)
  • osvojení odborného jazyka a matematické symboliky
  • termínu odevzdání
  • původnosti práce Odevzdaná nepůvodní práce je vždy klasifikována nedostatečně a je vyžadováno vypracování nové práce na jiné téma!!!

Nabídka témat (samozřejmě je možno volit po dohodě s vyučujícím i vlastní téma):

1. Operace s množinami a vztahy mezi nimi
  2. Konstrukce trojúhelníků (Dinh)
  3. Konstrukce čtyřúhelníků
  4. Shodná zobrazení v rovině
  5. Homotetie
  6. Řezy těles (Altman)
  7. Povrchy a objemy těles
  8. Iracionální rovnice a nerovnice
  9. Grafické řešení rovnic, nerovnic a jejich soustav (Boušek)
  10. Rovnice, nerovnice a soustavy s parametrem (Lorenc)
  11. Exponenciální rovnice a nerovnice