Slavnostní zahájení „Bavorsko-českého výměnného školního roku 2015/16“ EUREGIO EGRENSIS
Vydáno dne 19. 10. 2015 (646 přečtení)

V úterý 13. října 2015 byl v Kulturním domě Egerland v Marktredwitz slavnostně zahájen již 20. ročník „Bavorsko-českého výměnného školního roku 2015/16“ EUREGIO EGRENSIS. Přítomných 25 studentů z českých gymnázií, kteří se v letošním školním roce účastní výuky na německých školách, jejich rodiče a učitele přivítali Dr.Birgit Seelbinder a František Čurka, prezidenti sdružení EUREGIO EGRENSIS za německou a českou stranu.

Projekt Bavorsko-českého výměnného školního roku byl zahájen rokem 1995/1996. Chebské gymnázium se zapojilo o rok později. Prvními stipendisty byli studenti kvinty A a kvinty C Jan Tlučhoř, Kateřina Mayerová, Věra Šmatová, Pavla Kučerová a Kateřina Hátlová.

V rámci tohoto projektu získalo více než 500 studentů stipendijní pobyt na  některém bavorském gymnáziu, z toho bylo 64 studentů Gymnázia Cheb. V letošním školním roce přibudou další dva stipendisté ze 7.B Edita Vyorálková a Filip Schödel, kteří před účastníky setkání zdůvodňovali v německém jazyce svou motivaci pro zapojení do tohoto projektu.

Tím, že žáci prožijí delší období v sousední zemi, si prohlubují své jazykové znalosti a poznají kulturu a tradice na druhé straně hranic. Vzhledem k tomu, že jsou zpravidla ubytováni v hostitelských rodinách, intenzívně prožívají jejich každodenní život a zvyky v novém prostředí.

K rámcovému programu výměnného školního roku patří mimo regionální exkurzi v oblasti EUREGIA EGRENSIS i dvě exkurze do Berlína a do Mnichova. Na těchto exkurzích se studenti seznamují s politickým systémem Spolkové republiky Německo a Svobodného státu Bavorsko. Přitom mají příležitost diskutovat osobně s poslanci německé poslanecké sněmovny, zástupci bavorské vlády nebo Velvyslanectví České republiky v Berlíně.

Stipendisté Euroregia Egrensis v roce 2014/2015

Edita Vyorálková a Filip Schödel

( Celý článek | Autor: Žídek Jan | Informační e-mail Vytisknout článek )