Matěj Cintl zvolen starostou Chebu! Gymnazisté ovládli vedení města
Vydáno dne 18. 12. 2016 (363 přečtení)

Na chebské radnici se v minulých dnech odehrávaly velmi neobvyklé věci. To tu ještě nebylo… V zastupitelstvu města totiž zasedli studenti chebských středních škol a řešili řadu palčivých problémů, které Chebany trápí. O tom, jak se to celé seběhlo a kteří „gympláci“ se podíleli na jednání studentského zastupitelstva, se dozvíte pouze v případě přečtení dalšího textu :)

Jak vlastně funguje a o čem rozhoduje městské zastupitelstvo? Jak zastupitelé hlasují, kdy se mohou přihlásit do rozpravy o daném návrhu? Kdo jim ty složité materiály připravuje? Do čeho zasahuje městská rada, co je v pravomoci starosty a jak s tím vším souvisí činnost měststkého úřadu?

Odpovědi na tyto a další otázky, týkající se samostatné a přenesené působnosti hlavních orgánů města, hledali v předchozích dvou týdnech studenti všech čtyř chebských středních škol. Projekt „Simulované zasedání zastupitelstva“ pro ně připravili organizátoři ze spolku Mladí občané a proběhl za podpory města Chebu a Karlovarského kraje.

Během prvního kola, které se uskutečnilo 9.12. v prostorách ISŠ, získali studenti potřebné vědomosti o problematice obecního zřízení a roli městského zastupitelstva. Na závěr dne si na základě projevů jednotlivých kandidátů zvolili starostu, místostarosty a radu. Gymnázium Cheb dosáhlo v těchto volbách „hattrick“, neboť starostou se stal Matěj Cintl a dvěma místostarosty byli zvoleni Karel Tyrpekl s Richardem Vaňkem.

Hlavním úkolem všech účastníků pak byla příprava návrhů na usnesení v jimi vybraných oblastech pro druhé kolo simulovaného zasedání zastupitelstva. To se uskutečnilo v pátek 16.12. v Obřadní síni chebské radnice, takže studenti jednali a hlasovali na místech skutečných zastupitelů Chebu. Přišlo je v tom poučit a povzbudit kompletní vedení města, tedy starosta P. Navrátil a místostarostové Z. Hrkal s P. Hojdou.

Hlasování bylo velmi dramatické, kontroverzní témata přinesla i kontroverzní argumenty. Postavit v Chebu spalovnu odpadů? Zakázat kamionům vjezd do města, vybudovat nová parkoviště nebo třeba cyklisticko-atletickou halu? Jak financovat nové cyklostezky či sportovní areál Lokomotivy? V roli zastupitelů se do rozprav, které s přehledem řídil starosta M. Cintl, z našich zástupců úspěšně zapojili kromě zmíněných K. Tyrpekla a R. Vaňka především A. Vohralíková, K. Mikešová, O. Bosman, J. Tochor, J. Gangur a T. Čapek.

Z pozice učitele a občana v jedné osobě hodnotím celou akci jedním slovem: super. Rozsáhleji shrnul její přínosy přímo starosta Chebu P. Navrátil: „Těší mě, že nám roste nová generace politiků. Že mladí lidé mají zájem o dění v našem městě a samostatně, díky svým názorům, přicházejí s možnostmi řešení a nápady na zlepšení života ve městě.“

Za fotky děkuji tiskové mluvčí MÚ Cheb paní Simoně Liptákové. Prohlédnout si je můžete v této galerii.

Mgr. Milan Kůtek

( Celý článek | Autor: Kůtek Milan | Informační e-mail Vytisknout článek )