Svátek Frankofonie na Západě oslaven na 1000 %
Vydáno dne 09. 04. 2017 (281 přečtení)

Každoročně se v březnu po celém světě konají oslavy Dnů Frankofonie. I naše gymnázium přispělo se svou ne troškou, ale obří dávkou do mlýna.

29. března 2017 se v Karlových Varech konalo krajské kolo Soutěže v cizích jazycích – francouzský jazyk. Velká šestka našich reprezentantů se prosadila ve všech kategoriích. V kategorii A1 první místo vybojovala Adéla Krčmová z 4. A. a třetí místo její spolužák Tomáš Vu Minh Quan. Rovněž v kategorii B1 jsme slavili úspěch. Barbora Hrabětová z 5. A získala kov nejcennější a její spolužačka Lucie Kučerová nedala šanci nikomu, aby se umístil na místě stříbrném. Ani v kategorii nejvyšší a nejnáročnější naše škola nezůstala vůbec stranou. Díky Tomáši Kuklovi ze 7. A jsme si odvezli bronz. Karolína Joanidisová z 6. A, benjamínek této kategorie, statečně zabojovala a s opravdu nepatrným rozdílem 1b, který ji dělil od medailových pozic, skončila na 5. místě.

Všem děkujeme za výbornou reprezentaci školy a postupujícím děvčatům hodně štěstí v kole nejvyšším! Bon courage et bonne chance, les filles!

A hned 30. března proběhlo od 14 h první kolo 1. ročníku celostátní soutěže Concours à voix haute – umělecký přednes uměleckého textu. Porota složená z paní Florence Saint-Ygnan, atašé pro francouzský jazyk z Francouzského institutu v Praze, a paní Mgr. Ivany Utíkalové vybrala z dvaceti účastníků tři, jejichž umělecká interpretace textu byla nejlepší. 3. místo obsadila Karolína Joanidisová (6. A) s básní Arthura Rimbauda Ma bohème, 2. místo Jana Vančurová (3. E) s verši od současného autora Thibaulta Desbordese Pierres saillantes a 1. místo Barbora Hrabětová (5. A) s Couchers de soleil od Blaise Cendrarse. Barbora bude naši školu reprezentovat 31. května 2017 v celostátním kole, jež proběhne v Francouzském institutu v Praze pod záštitou francouzské herečky a zpěvačky Chantal Poullain. Báro, gratulujme a držíme palce! Velké díky rovněž všem účastníkům, kteří se rozhodli přijmout tuto vskutku nelehkou výzvu. A klobouk dolů před nováčky z 1. E!

Tímto však náš velký den neskončil. Concours à voix haute vzápětí vystřídal 1. ročník Frankofonie na chebském gymnáziu. Stále za laskavé účasti paní Florence Saint-Ygnan, která osobně v úvodu předala diplomy a výhry prvním třem oceněným v soutěži Concours à haute voix, se všichni zúčastnění za zpěvu Marseillaisy, francouzské hymny, přenesli do nejzápadnější části Francie, do Bretaně. PROGRAM byl opravdu bohatý a pestrý.

"Parlovalo se" (mluvilo se francouzsky) – pěkné prezentace žáků kvinty a sexty přinesly spoustu zajímavých informací, hrálo se – vtipné scénky nacvičené ve francouzštině (1. E, 3. E, 6. A) jistojistě diváky pobavily, zpívalo se (M. Valíčková a T. Svatková (3. E), A. Vondráčková (5. B), K. Siglová (3. A), K. Bečvářová (6. A) a 2. E), tančilo se (7. A za vydatné pomoci němčinářky Lenky Hrudníkové), a dokonce se i hodovalo. A to díky šikovným kuchařinkám Nele Maškové a Fabienne Tchaou (6. A), které připravily nejen prezentaci o bretonské kuchyni, ale také vynikající bretonské crêpes (sladké palačinky). Famózní quatre-quarts a galettes (slané palačinky) o  půlnoci v předvečer tohoto svátku vykouzlila paní profesorka Linda Bubancová.

Alespoň malou představu o tom, jak vypadá bretonština, si diváci mohli vytvořit díky Tomu Křížkovi a Tran Trungovi (oba 6. A), kteří sestavili malý bretonsko-francouzsko-český slovníček.

Hudební doprovod bravurně zajistili Lucka Hradecká z 1. E (housle) a dva germanofilové Otakar "Otík" Bosman ze 7. A (příčná flétna a klavír), Anička Vondráčková z 5. B (příčná flétna).

Ani výtvarníci nezůstali stranou. Pod vedením kolegyně Daniely Černé umělci z prim připravili  vskutku originální bretonské čepce, včetně věhlasných bigoudenů, a žáci sext vytvořili mistrovské krajinomalby, které nás na okamžik přenesly v prostoru i čase. Zdatný tým sekundánů kolegyně Lenky Štorkové vyrobil úžasnou miniaturu majáku, typického symbolu  bretonských pobřeží, a obrázky bretonské krajiny doplnil bretonskými vlajkami.

Na závěr bych chtěla opravdu ze srdce poděkovat všem vystupujícím za jejich úžasné výkony, ale také všem divákům, kteří si udělali čas a přišli nás svou přítomností podpořit. Dovolím si tvrdit, že jsme si čtvrteční odpoledne v barvách a vůních francouzské Bretaně všichni pěkně užili. Děkuji a těším se na shledání zase v březnu v roce 2018.

Zde naleznete sestříhaný záznam Frankofonie 2017:)

( Celý článek | Autor: Joanidisová Jitka | Informační e-mail Vytisknout článek )