Cena Fair play pro Petru Nohejlovou

Milan KůtekAktuality, Tělesná výchova

V pondělí 1.dubna se v Kongresovém centru České národní banky konalo slavnostní vyhlášení a předávání cen Fair play za rok 2018. S velkou radostí a pocitem hrdosti můžeme konstatovat, že na něm měla své zastoupení i naše škola, resp. město Cheb.

Význam této velice prestižní a sledované akce dokládá výběr z řady osobností našeho sportu a veřejného života, které se předávání zúčastnily: předsedkyně Klubu Fair play při Českém olympijském výboru Květa Pecková-Jeriová, ministr školství Robert Plaga, předseda ČOV Jiří Kejval, olympijští vítězové Martin Doktor a David Svoboda, dále např. Karel Šíp, Jan Čenský, MUDr. Jan Pirk aj.

Kromě hlavních cen (celoživotní přínos, záchrana života, atd.) byly udělovány také ceny školní. Mezi dvanáct oceněných studentů a učitelů byla za své čestné sportovní jednání vybrána i studentka našeho gymnázia Petra Nohejlová. Na republikovém finále v přespolním běhu v Hradci Králové totiž obětovala svůj výkon – potažmo výsledek celého družstva – tím, že začala okamžitě pomáhat soupeřce, která před ní na trati omdlela. K Petře se přidaly ještě další tři běžkyně z jiných škol, které proto odborná komise Školní ceny Fair play ocenila společně.

Petro, jako celoživotní sportovec i zastánce hodnot férovosti a slušnosti Ti za Tvůj čin děkuji a věřím, že bude inspirací pro ostatní studenty, učitele a další sportovce. Jako ten, kdo se vždy snaží své svěřence ve školních soutěžích připravit a namotivovat tak, aby podali maximální výkon, Ti děkuji, že jsi ho na tom podzimním republikovém přespoláku nepodala. Pomoc druhému je totiž mnohem důležitější než nějaký náš osobní výsledek. V běhu i v životě.

Kopii diplomu, který Petra Nohejlová za své sportovní jednání obdržela, můžete vidět na nástěnce školy. Souhrnný článek o vyhlášení cen Fair play na webu ČOV, obsahující i odkazy na seznamy oceněných a kompletní fotogalerii, najdete zde. Na televizní reportáž se pak můžete podívat na tomto odkazu, část týkající se „naší Petry“ je přibližně v čase 4:50.

Mgr. Milan Kůtek