Historický běžecký úspěch. Ale i smůla a cena Fair-play

Milan KůtekAktuality, Tělesná výchova

Pokud jde o běhání, už jsme toho v historii našeho gymplu dosáhli docela hodně. Několikrát jsme postoupili do celostátního finále Juniorského maratonu i Středoškolského atletického poháru (jehož jsou vytrvalostní běhy součástí), téměř pravidelně býváme účastníky republikového kola v přespolním běhu. Ale tohle tu ještě nebylo.

Letos se nám totiž povedl „běžecký majstrštyk“: postup do celostátního finále v přepolním běhu středních škol v obou kategoriích. To znamená, že jsme předtím zvítězili v krajském kole v Sokolově v soutěži dívek i chlapců. Na republikovém finále, které se konalo 18.10. v Malšové Lhotě u Hradce Králové, jsem takových škol napočítal pouze několik, což je samo o sobě pro nás odměnou a zadostiučiněním.

Dívčí družstvo Gymnázia Cheb letos výrazně omladilo díky dvěma Terkám z 1. ročníku a navíc získalo skvělou kanadskou posilu. Zoe Flaman suverénně zvítězila v sokolovském krajském finále a byla z našich běžkyň nejlepší i v kole celostátním. Dívky po výborném výkonu skončily těsně za první desítkou, což je v konkurenci nejlepších českých vytrvalkyň a lyžařek obdivuhodný výkon!

(zleva): Tereza Michalcová – Daniela Trpáková – Petra Nohejlová – Aneta Tiralová – Zoe Flaman – Tereza Dolanská

Tým našich chlapců byl na startu celostátního přespoláku nepřetržitě v předchozích sedmi letech, proto jsme se v letošním závodě chystali přetavit naše zkušenosti s tratí a taktikou boje z minulých ročníků v jednociferný výsledek. A bylo k tomu opravdu velmi blízko. Stačilo nemít smůlu. Náš nejlepší běžec a vítěz krajského finále Vítek Fiala ji však měl, neboť po kolizi se soupeřem a bolestivém pádu musel závod po jeho dvou třetinách vzdát… Ale nebojte se, my ten historický výsledek určitě uděláme na jaře při Juniorském maratonu!

(zleva): Tomáš Halbich – Karel Tyrpekl – Dominik Fiala – Petr Pinc – Vítek Fiala – Marek Novák

Sport je krásný. Někdy však přináší i nečekané situace, ve kterých musíme rychle zapomenout na vlastní ambice a prokázat, že existují ještě důležitější hodnoty. V takové situaci se během republikového závodu v přespolním běhu ocitla členka našeho týmu Petra Nohejlová, když těsně před ní na trati náhle zkolabovala jedna ze soupeřek. Petra se zachovala sportovně a okamžitě začala indisponované běžkyni pomáhat, čímž obětovala vlastní výsledek. Za svůj čin poté Petra převzala z rukou zástupce Českého olympijského výboru cenu Fair-play, kterou od ní zase můžeme symbolicky převzít my všichni. Jako výzvu: jednej vždy fair-play!
Mgr. Milan Kůtek