Oborový týden žáků kvart

Jan ŽídekAktuality

  1. A

Letošní rok se naše třída zúčastnila oborového týdne se zaměřením na finanční gramotnost, aby naše finance nedopadly jako kurz rublu v roce 2022.

První den jsme si zahráli hru středověké tržiště, na kterou nás skvěle připravila dobová prezentace pana Žídka. Tato prezentace nám také odhalila, co to znamená být gramotným člověkem. Díky hře pravěké tržiště jsme se dozvěděli, jak to vypadá na barterovém trhu. Nyní už také víme, že jedna kuše se dá pořídit za kožešinu a slepici.

Druhý den jsme se seznámili se stolní hrou Finanční svoboda od České Spořitelny. I přes naši neznalost základních pojmů, jako je akcie a dluhopis, se nám podařilo ve hře uspět a vydělat miliony. Snad to tak půjde i v  reálném životě. Mimochodem v naší třídě teď převládá názor, že dluhopisem označujeme žlutou kartičku ve výše zmíněné hře. Bylo by tedy lepší vysvětlit pojmy před začátkem hry.

Středa pro nás byla herním dnem, pořád jsme sice netušili, co je akcie či dluhopis, ale i tak jsme jich nakoupili tolik, že jsme více než splnili požadavky hry. Ale naštěstí nám pan Kubín vysvětlil, jak je to s akciemi doopravdy a z osobních zkušeností nám popsal jejich vývoj na českém trhu od minulosti až po současnost.

Čtvrtek jsme zahájili videi o historii a významu peněz. Odnesli jsme si z nich hlavně to, jak rozpoznat pravé peníze od padělků. Další na řadě byla ČNB a její význam. Ve dvou epizodách pořadu Krotitelé dluhů nám byli představeni lidé, kterým se v životě nevedlo tak dobře jako nám ve hře Finanční svoboda. Namísto finanční nezávislosti je potkaly exekuce. Čtvrtek byl také termínem odevzdání procentuálních rodinných rozpočtů. Tento úkol nám umožnil zlepšit přátelskou atmosféru sdílením našich osobních informací s učiteli. Tu, ale značně snížil fakt, že další den píšeme známkovaný test.

Oborový týden zaměřený na finanční gramotnost nás skvěle připravil do života… tím, že nám ukázal, že ne vždy nás vše bude bavit. Musíme však ocenit hry a snahu učitelů.

 

  1. B

Tento týden (20.-24.6.) jsme v rámci oborového týdne probírali téma finanční gramotnost.

V pondělí jsme si uvedli předmět, který budeme studovat od příštího školního roku. Poté jsme si zahráli hry, které simulovaly pravěké a starověké tržiště.

Úterý a středu jsme věnovali hře Finanční svoboda, která nám přiblížila současný finanční trh. Za naší třídu můžeme říct, že hra byla plná dojmů a náhlých zvratů.

Ve čtvrtek jsme se více zaměřili na teorii. Byla nám přiblížena historie peněz, funkce ČNB a ukázali jsme si, jak člověk může snadno spadnout do dluhových pastí.

Pátek byl využit ke konzultaci našich domácích úkolů, ve kterých jsme měli zpracovat naše rodinné rozpočty a převést je do procentuálních hodnot. Následně jsme si ověřili znalosti, které jsme nabyli během uplynulého týdne testem a ukončili tak oborový týden.

Děkujeme panu Žídkovi a panu Kubínovi za výborné vedení našeho vzdělání.

Vokounová Kateřina a Úlovec Vojtěch 4. B