Výzev se nebojíme!

Stanislav CisarikAktuality, Dějepis a latina, Zeměpis a geografie

Tímto titulkem bych jednoduše popsal výzvu, které se postavilo trio studentů ve složení Kateřina Hallová, Tomáš Benedikt a Nikola Karasová ze třídy 1.E. Společně se zúčastnili krajského kola soutěže Europa Secura. Jde o unikátní celostátní soutěž pro studenty středních škol se zájmem o bezpečnost, Evropskou unii a NATO.

V úvodním kole se jim podařilo úspěšně projít vědomostním testem, orientovaným na rozsáhlé znalosti na pomezí bezpečnostní politiky ČR, EU a NATO, porozumění textu, historie či práce se slepou mapou.

V rámci krajského kola se věnovali bezpečnostní analýze na téma Bělorusko a jeho vztah vůči České republice, EU a NATO. Druhá část krajského kola probíhala ústní formou, ve které obhajovali svoji analýzu, reagovali na oponenturu ze strany dalšího týmu a vedli diskusi se tříčlennou komisí.

Trojici našich reprezentantů se podařilo ve velké konkurenci uspět a postoupit do celostátního kola, které bude probíhat od 6. do 10. června 2022 na vojenské základně v Brdech. V průběhu tohoto týdne se vžijí do role diplomatů náhodně zvolených členských zemí EU a budou se věnovat neklidné situaci ve fiktivním státě.

Všem třem moc gratuluji a přeji mnoho štěstí v celostátním kole.

Stanislav Cisarik