Gymnázium Cheb se snaží podporovat rozvoj talentovaných studentů, kteří se účastní řady celostátně (v některých případech i mezinárodně) organizovaných soutěží. O tom, že se tuto snahu daří úspěšně naplňovat, svědčí také výsledky studentů Gymnázia Cheb v celostátním, v některých případech také v celosvětovém měřítku.
Podívejte se na 44 největších mezinárodních i tuzemských úspěchů našich studentů.
1. zvláštní cenu a právo účasti, jako jediný zástupce z Evropy, na 46. ročníku prestižní soutěže Science and Engineering Fair v kanadském Hamiltonu v roce 1994 získala studentka Zdeňka Tancošová. V rámci Středoškolské odborné činnosti pod vedením paní profesorky Dolanské zpracovala práci, která se týkala bolševníku velkolepého. S touto studií vyhrála oblastní kolo soutěže, v celostátním kole obsadila třetí místo. Díky použité experimentální metodě získala právo reprezentovat Českou republiku na mezinárodní ekologické přehlídce v Kolíně nad Rýnem. Zde dosáhla vynikajícího úspěchu – v této celosvětové soutěži obsadila 1. místo.
1. místo Nadace Škola pro děti a Delegace Evropské komise v ČR udělila v roce 1995 Filipu Drskovi za veřejnou literární soutěž pro středoškolskou mládež s názvem “Evropa a já” o nejlepší fiktivní dopis historické osobnosti, která ve své době významně ovlivnila vývoj Evropy. Žák chebského gymnázia Filip Drsek se této soutěže zúčastnil s prací o Karlu IV. Odměnou mu kromě věcných cen byla také týdenní poznávací cesta do Štrasburku a okolí.
10. 12. 1998 obsadilo družstvo Gymnázia Cheb ve složení Ladislav Holík, Jaroslav Franc a Věra Dirlbecková 3. místo v celostátní dějepisné soutěži s názvem “Od Jagellonců po Bílou horu”. Soutěž se konala na naší škole.
1. místo v celostátní dějepisné soutěži vyhlášené parlamentem ČR, jejíž závěrečné kolo se konalo v Sokolově, získal Martin Vrátník, student závěrečného ročníku chebského gymnázia, v prosinci roku 1999.
2. místo získal Jan Mraček v rámci Středoškolské odborné činnosti v celostátním kole této soutěže, které se konalo v Sokolově ve dnech 10. – 12.6. 1999.
3. místo obsadilo dne 2. 12. 2000 družstvo ve složení Jan Bajura, Milan Šimánek a Jiří Hájek v celostátní dějepisné soutěži s tématem třicetileté války, která se konala na půdě Gymnázia Cheb. Na tuto soutěž byli žáci připravováni dvojicí učitelů chebského gymnázia Miloslavou Velíkovou a Ivanem Popem.
1. místo v červnu 2002 obsadila Martina Mračková v Holešově u Zlína v celostátním kole soutěže Středoškolská odborná činnost s prací “Podmínky výskytu vstavače obecného (Orchis morio) na Chebsku“.
Na 1. místě v celostátním finále Olympiády v ruském jazyce, které se uskutečnilo v dubnu 2005 v Praze, se umístila Tereza Kubičková. Žákyni na soutěž připravovala p. prof. Alena Hanzalová.
Miloslav Machoň obsadil se svou astronomicky orientovanou prací 1. místo v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti. Tato přehlídka nejlepších studentských odborných děl se uskutečnila v červnu 2007 v Prostějově. Student se připravoval pod vedením prof. J. Hanzlíka a ředitele školy J. Kočvary.
Jakub Vaník se dne 5. 4. 2008 zúčastnil celostátní soutěže v programování, která se konala v Plzni. Obsadil vynikající 2. místo.
3. místo v celostátním kole Olympiády v českém jazyce si vybojoval Marek Pospíšil. Toto kolo soutěže se uskutečnilo v červnu 2008 ve Stráži nad Nežárkou. Student se připravoval pod vedením prof. O. Vykysalé.
Na celostátním kole Olympiády v německém jazyce konaném dne 1.4. 2009 v Praze obsadila žákyně Le Phan Thanh Hang 2. místo. Žákyni připravovala prof. M. Snížková
Dne 24.3. 2009 se Pavel Matička umístil v celostátním kole pěvecké soutěže Karlovarský skřivánek na 3. místě. Student při přípravě na soutěž spolupracoval s prof. Hudecovou.
Také v roce 2010 se podařilo studentům Gymnázia Cheb zvítězit v celostátním kole Turnaje mladých fyziků. Vybojovali si tak účast na světovém finále, které se konalo ve dnech 9. – 12. 7. 2010 ve Vídni. V konkurenci 23 týmů si družstvo ve složení Hazi Josef, Kozák Miroslav, Le Quang Dung, Luu Tran Viet, Le Quy Anh Vu obsadilo 16. místo. Tým se připravoval pod vedením prof. J. Dirlbecka, prof. A. Švecové a ředitele školy J. Kočvary.
Vynikající 1. místo v celostátním finále zeměpisné olympiády, která se konala v Plzni v květnu 2010, obsadil Jan Nejedlý.
Úspěchy žáků Gymnázia Cheb v Turnaji mladých fyziků pokračovaly také v roce 2011. Reprezentantům školy se podařilo vyhrát celorepublikové finále v Kadani a vybojovat si postup do světového finále, které se uskutečnilo v Íránu a kde obsadili 13. místo.
Mimořádného výsledku dosáhl v roce 2013 v celostátním kole Zeměpisné olympiády student oktávy A Jan Kozák. Na půdě Přírodovědecké fakulty UK vybojoval mezi dvaceti čtyřmi nejlepšími mladými geografy výborné 3. místo, a zajistil si tak nominaci do reprezentačního družstva ČR pro mezinárodní kolo soutěže, které se uskutečnilo v japonském Kjótu.
V republikovém finále snad nejnáročnější fyzikální soutěže Turnaj mladých fyziků obsadil tým ve složení Le Quy Anh Vu z oktávy A, Ha Xuan Son ze septimy B, Daniela Mrázková ze sexty A, Ngo Ngoc Anh ze sexty A a Pham Nhath Thanh ze sexty A druhé místo a postup do světového finále mu “utekl” o pouhých několik bodů. Finálové kolo se konalo v termínu 10. – 12. dubna 2013 v Opavě.
Dne 22. 4. 2014 se v Praze konalo celostátní kolo soutěže v cizích jazycích. Janu Kašníkovi se podařilo obsadit vynikající 3. místo v soutěži ve francouzském jazyce.
Po vítězství v krajském kole Turnaje mladých fyziků obsadilo družstvo ve složení Daniela Mrázková, Ngo Ngoc Anh, Pham Nhat Thanh, Phung Tuang Anh, Nguyen Viet Anh v celostátním finále 3. místo.
Tomáši Kůtkovi se podařilo v dubnu 2015 obhájit vítězství z předešlého školního roku v celostátním kole Olympiády v německém jazyce.
Lukáš Pulec se po vítězství v krajském kole probojoval do celostátního kola zeměpisné olympiády v kategorii C, které se konalo v dubnu 2016. Obsadil 2. místo.
Tým studentů ve složení Jana Komůrková , Lucie Krutinová a Tomáš Lener získali 1. místo v celostátní soutěži s názvem Voda živá. Tato dlouhodobá soutěž probíhala od září 2015 až do února 2016.
1. místo v oblastním i celorepublikovém finále soutěže středních škol ve volejbalu v roce 1994 obsadilo chlapecké družstvo Gymnázia Cheb. Tým ve složení Jan Forst, Josef Heyduk, Martin Heinz, Petr Havránek, Petr Matyáš, Petr Holub, Zbyněk Korelus, Michal Polák a trenér Jan Žídek tak získal právo reprezentovat Českou republiku na evropském finále, které se uskutečnilo ve dnech 29.4. – 4.5. 1994 v Paříži. Na tomto turnaji středních škol z celé Evropy obsadilo družstvo Gymnázia Cheb 10. místo z celkového počtu 25 účastníků.
Žáci chebského gymnázia Michal Mašika, Jan Barcík a Vladimír Štěch dne 2. 6. 1998 zvítězili před televizními kamerami ve finále celostátní zeměpisné soutěže základních škol Eurorebus, kam se po několika měsících dostali přes konkurenci dvou tisíc tříd z celé republiky. Úspěšný tým, který připravoval pan profesor Antonín Jalovec, si domů z Prahy odvezl kromě věcných cen také desetidenní zájezd po Evropě, kterého se zúčastnila celá třída.
Velmi dobrá příprava na celostátní zeměpisnou soutěž Eurorebus (opět pod vedením p. prof. Jalovce) se zúročila také v roce 1999, kdy se v kategorii základních škol ve dnech 8. a 9. 5. podařilo studentům chebského gymnázia Janu Matusznému a Pavlu Kotrbáčkovi obhájit první místo. Tento úspěch ještě podtrhlo vítězství studentů Michala Mašiky a Vladimíra Štěcha v kategorii středních škol. Dvojnásobným absolutním vítězstvím vybojovali studenti Gymnázia Cheb pro školu dvě počítačové sestavy, pro své třídy potom účast všech studentů na desetidenní expedici po zemích EU, v rámci které navštívili sídlo EU v Bruselu a UNESCO v Paříži.
Vynikající 1. místo obsadila Diana Mašková a cenné 3. místo Jitka Kuřátková ve dnech 14. – 18. 6. 1999 v celostátním kole dějepisné soutěže Mladý historik. Na tuto soutěž byly připravovány paní profesorkou Miloslavou Velíkovou. Obě studentky se dokázaly prosadit v konkurenci studentů středních škol z celé České republiky.
Dne 5. 9. 1999 získala v Praze studentka Gymnázia Cheb Diana Mašková za své předcházející úspěchy v dějepisných soutěžích ocenění Nadace Heyrovského. Toto velmi prestižní ocenění spojené s finanční odměnou je udělováno každoročně pouze několika nejlepším studentům v určité oblasti z celé České republiky.
3. až 4. místo obsadili dne 20. 5. 2000 v celostátní zeměpisné soutěži Eurorebus Michal Mašika a Vladimír Štěch ve finále v Praze. Tento úspěch se jim podařilo zopakovat také o rok později, kdy obsadili ve velké konkurenci 2. místo.
3. místo v celostátním kole ekologické olympiády obsadilo v červnu 2003 družstvo Gymnázia Cheb ve složení Pavel Jaška, Tomáš Tyml a Kateřina Rousová. Družstvo připravoval pan prof. Karel Martínek.
2. místo v celostátním kole Olympiády v německém jazyce obsadila dne 24. 3. 2004 v Praze Kateřina Keclíková. Žákyni připravovala p. prof. Beranovská.
Účast ve světovém finále astronomické olympiády si vybojoval student Nguyen Truong An. Reprezentoval naši školu a Českou republiku v červenci 2007 na Ukrajině. Žáka na soutěž připravovali prof. J. Hanzlík a ředitel školy J. Kočvara.
V celostátním kole řečnické soutěže Mladý Démosthenes, která se konala 15. 5. 2008 v Praze, se umístil David Tolar na 3. místě. Žáka na soutěž připravovala paní prof. M. Grillová.
Na základě výsledků soustředění navrhla odborná komise vedená univerzitním prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc., do reprezentace České republiky na XIII. Mezinárodní astronomické olympiádě v italském Terstu (13. 10. – 21. 10. 2008) také studenta Gymnázia Cheb Truong An Nguyena. Náš student přitom reprezentoval Českou republiku již na předcházející Mezinárodní astronomické olympiádě na Krymu.
Tým chebských gymnazistů reprezentoval ČR v sprnu 2009 na Turnaji mladých fyziků v čínském městě Tian Jinu. Chlapci se po pěti turnajových kolech, ve kterých spolu soutěží vždy tři různé vylosované země, umístili na 18. místě z 27 týmů z celého světa, přičemž porazili např. Rusko, Francii, Finsko… Úspěch je to tím větší, že většinu států reprezentoval výběr nejlepších mladých fyziků z různých škol dané země. Českou republiku však reprezentovala pětice studentů Gymnázia Cheb, kteří také vyhráli celostátní kolo této soutěže. Byli to Hazi Josef, Koudelka František, Kozák Miroslav, Le Quang Dung a Matějka Ondřej. Tým se připravoval pod vedením prof. J. Dirlbecka, prof. A. Švecové a ředitele školy J. Kočvary.
V korespondenční soutěži FyzIQ obsadil žák Ngo Ngoc Anh druhé až třetí místo v ČR.
Celostátní kolo astronomické olympiády, které se konalo 29. května 2009, probíhalo za účasti žáka Gymnázia Cheb Anh Vu Le Quy. Ten obsadil 3. až 4. místo a byl také vybrán, aby byl členem týmu, který bude reprezentovat ČR ve světovém finále.
Se svou fyzikálně-chemickou prací obsadil Josef Hazi ml. 3. místo v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti. To se uskutečnilo 12. 6. 2010 v Chrudimi. Josef Hazi ml. se stal v roce 2015 absolventem prestižní anglické univerzity v Oxfordu.
Ve čtvrtek 17. května 2012 se v pražských Emauzích konalo celostátní kolo pátého ročníku soutěže v komunikačních dovednostech Mladý Démosthenes. Jiří Duchek a Dominic Jačka zde reprezentovali Karlovarský kraj a také naši školu. Oba mezi čtrnácti zástupci jednotlivých krajů ČR ve svých kategoriích vybojovali před zaplněným auditoriem kláštera neuvěřitelné první místo.
Student oktávy B Kevin Quang Hiep Bui obhájil vynikající medailové umístění z roku 2012, když vybojoval v roce 2013 v celostátním kole Biologické olympiády 3. místo.
Tomáš Kůtek zvítězil v těžké konkurenci v celostátním kole Olympiády v německém jazyce. Soutěž se konala 7. 4. 1014 v Praze.
V celostátním kole soutěže Němčina pro bystré hlavy, která se konala 25. 4. 2014, vybojovala Daniela Mrázková výborné dělené první místo.
V celostátním kole soutěže Mladý Démosthenes, které se konalo v květnu 2015, obsadili Jan Komůrka 1. místo a Karolína Sochová 2. místo.
V celostátním kole Středoškolské odborné činnosti v červnu 2015 Nguyen Thi Hoang Anh se svou prací skončila na třetím místě. V roce 2016 byla tato studentka oceněna Učenou společností za svou úspěšnou práci s názvem Dirichletův princip.
Počet zobrazení: 871