Den v Praze plný skvělých zkušeností

Miroslav StulákAktuality

Den 28.4. 2025 byl plný naplněných očekávání. Studenti gymnázia Cheb se opět vydali do Prahy za osobnostmi. Všechny besedy se odehrávaly v hotelu ESPLANADE. Program dne byl obsáhlý, pestrý a plný velkých jmen. Po celý den studenty doprovázela moudra, názory a spousta nových informací, a to jak z hudební, tak z lékařské a právní oblasti. Měli možnost se dozvědět o práci diplomata a jak ji ovlivňují sociální sítě a umělá inteligence, nebo jak se na každý koncert vážné hudby připravuje dirigent Jakub Hrůša.

Velkolepý den odstartoval Matt Field – velvyslanec Velké Británie v České republice. Svou návštěvu zahájil vyprávěním o svých dosavadních zkušenostech a o tom, co všechno práce velvyslance obnáší. Hovořil v angličtině, stejně jako po celou dobu setkání. Hlavním tématem besedy byla umělá inteligence a sociální sítě. Velvyslanec se se studenty podělil o to, jak významně tyto dvě aktuálně velmi diskutované oblasti ovlivňují jeho každodenní práci. Řeč přišla i na současné dění ve světě a novinky z oblasti politiky. S odlehčenou náladou pak zavzpomínal na natáčení s populárním youtuberem Kovym (Karel Kovář).

V rámci besedy s generálním ředitelem České televize Janem Součkem zazněla řada důležitých témat týkajících se současného i budoucího směřování veřejnoprávního vysílání. Podotkl nutnost digitalizace a přizpůsobení České televize novým trendům a návykům diváků, především s ohledem na rostoucí význam online platforem. Vyjádřil se k nadprodukci a množství pořadů v televizním prostoru, přičemž zdůraznil pořady, které tam podle něj nepatří. Vysvětlil také, jak Česká televize hledá rovnováhu, který odpovídá jejímu veřejnoprávnímu poslání. Beseda nabídla zajímavý pohled do zákulisí mediálního světa a poukázala na výzvy, kterým čelí moderní televize.

„Nikdy vůbec netušíte, jak moc se vám převrátí život, i když víte, že přijde změna.“ Slova soudce Ústavního soudu – Jiřího Přibáně. Besídka s tímto mimořádně vzdělaným člověkem zasahovala do všech konců společenského života – od osobních zkušeností, přes filozofické otázky, až po důležitost literatury jako odrazu společnosti a situace, ve které se nachází. Prozradil, že měl velké obavy a pochyby, když funkci soudce Ústavního soudu přebíral, ale vůbec toho nelituje. Přes veškeré uznání a věhlas je to neustále pokorný, milý, a hlavně upřímný člověk. Sám se ale popisuje jako neskutečně psavý.

Dalším hostem byla Bára Poláková. Ve své besedě nabídla pohled do zákulisí české kulturní scény a sdílela své zkušenosti z divadla, filmu i hudební kariéry. Mluvila o tom, jak se snaží volit projekty, které pro ni mají osobní význam, a jak je pro ni důležité, aby její práce měla společenský dopad. Dotkla se také tématu svobody v umělecké tvorbě a tlaku, který může přicházet jak zevnitř, tak zvenčí. Zmínila se i o skloubení profesního života s rolí matky. Otevřeně mluvila o výzvách, které přináší péče o děti v kombinaci s nepravidelnou prací. Její slova působila nejen inspirativně, ale i velmi lidsky.

Následoval ve světě uznávaný český dirigent, Jakub Hrůša, který se během besedy podělil o své zkušenosti z mezinárodní hudební scény. Hovořil o rozdílech mezi orchestry nejen z hudebního hlediska, ale i z kulturního a společenského. Každý soubor má podle něj specifickou atmosféru, zvyklosti i způsob práce. Zmínil také své finální zkoušky, které mu přinesly řadu nabídek na budoucí spolupráce. Překvapivě přiznal, že tréma ho při dirigování netrápí – hudbu vnímá jako prostor, kde se může plně soustředit a přirozeně vyjádřit. Od září letošního roku je před ním velká výzva, neboť nastupuje do funkce ředitele londýnské Královské opery.

Posledním hostem se stal gynekolog Pavel Calda, který studentům přiblížil nejen svou odbornou praxi, ale i současné výzvy v oblasti gynekologie a porodnictví. Věnoval se mimo jiné důležitosti komunikace mezi lékařem a pacientkou, zejména v tak citlivých tématech, jako je těhotenství nebo antikoncepce. Zdůraznil, jak zásadní je v jeho oboru neustálé vzdělávání a sledování medicínských trendů, včetně rostoucí role technologií. Především nás zaujal svou otevřeností a ochotou diskutovat o otázkách, které nejsou vždy jednoduché, ale jsou nesmírně důležité.

Všem osobnostem děkujeme, že si na nás udělaly čas a doufáme, že si to užili stejně jako my, dále bychom chtěli poděkovat Mgr. Miroslavu Stulákovi za organizaci akce. Těšíme se, co nás čeká a co nového se dozvíme na další vyjížďce za osobnostmi.

Emma Kratochvílová a Marie Hrdinová ze 2.E