Dne 9. dubna 2025 jsem společně s manažerem gymnázia Miroslavem Stulákem navštívila některé sponzory a podporovatele Dějepisné soutěže gymnázií České a Slovenské republiky, kterou naše škola již od 90. let organizuje. Naši cestu jsme zahájili na Univerzitě Karlově, kde rektorka prof. MUDr. Milena Králíčková, CSc. kromě jiného ocenila i mezigenerační přesah soutěže, neboť její dcera – studentka plzeňského gymnázia, se úspěšně účastnila krajského kola letošního ročníku a spolu se spolužáky se probojovala do prestižního chebského finále. Během přípravy si i paní profesorka totiž zopakovala i s manželem světové dějiny 20. století a mohla tak konstatovat, že: „Z dějepisné soutěže se neučí jen děti, ale celá rodina.“
Poté jsme zavítali do Institutu Václava Klause, kde jsme měli setkání s bývalým studentem gymnázia Cheb a vystudovaným žurnalistou Mgr. Ladislavem Jaklem, který zavzpomínal na svá studentská léta na chebském gymnáziu ve druhé polovině 70. let i na tehdejšího ředitele školy – „špatného, ale s jedním plusem“ – organizoval tradiční „pochoďáky“.
Následovala návštěva Úřadu průmyslového vlastnictví a jednání s jeho předsedou panem Ing. Josefem Kratochvílem. Ten se s námi podělil o řadu historických zajímavostí a potvrdil, že soutěž vždy rád podpoří. Silným momentem pak bylo setkání s profesorem historie Vilémem Prečanem. I ve svých 92 letech je aktivní, sám soutěž v minulosti osobně navštívil a dějepis stále považuje za klíčový předmět.
Dalším obohacením dne byla prezentace našeho projektu redakci Učitelských novin i v širších souvislostech a upozornění na její přínos výuce. Po přesunu na Úřad vlády jsme předali pamětní brožuru paní Renatě Dolejskové – vedoucí kanceláře premiéra, neboť předseda vlády loňskému ročníku udělil osobní záštitu. Paní Renata zavzpomínala na bývalou studentku gymnázia Cheb Katrin Fridrichovou se kterou před lety velmi ráda spolupracovala v oddělení protokolu ministerstva školství. Během setkání kolem nás procházeli na jednání vlády jednotliví ministři, z nichž ministr spravedlnosti JUDr. Pavel Blažek k nám okamžitě zamířil, aby nás pozdravil. Soutěž totiž dobře zná, neboť ji řadu let osobně finančně podporuje.
Následovalo setkání s generální ředitelkou Národního památkového ústavu Naděždou Goryczkovou. Mluvili jsme o významu dějepisu i o temných událostech 50. let – době, kdy „Češi šli proti Čechům“.
Den jsme zakončili v budově České televize. Ředitel zpravodajství Petr Mrzena zavzpomínal na listopadovou návštěvou soutěže a zdůraznil, že byl mile překvapen její vysokou úrovní: „Netušil jsem, jak skvěle funguje, byl jsem nadšen, že jsem tam mohl být.“
Po návratu domů můj krokoměr ukazoval sice číslo 21 000, ale nelitovala jsem. Mohla jsem osobně poznat řadu zajímavých lidí a přesvědčit se, že chebské gymnázium má alespoň v Praze skvělou pověst, díky aktivitám, do kterých se mohu, stejně jako ostatní studenti zapojit.
Emma Kratochvílová, 2.E