MARATONSKÉ ZLATO A PRAŽSKÝ BONBÓNEK

Milan KůtekAktuality, Tělesná výchova

Letos se to opět povedlo! Vyhráli jsme krajské finále Juniorského maratonu v Karlových Varech a po zásluze si užili jedinečnou atmosféru Pražského mezinárodního maratonu, v rámci něhož proběhlo finále celostátní.

Juniorský maraton je štafetový závod 10-ti členných smíšených týmů středních škol (7 chlapců +3 dívky). Každý člen běží 4,2 km – v součtu tedy společně uběhnou bájnou maratonskou vzdálenost. A že je to vždy zážitek, to mi můžete věřit.

Krajské semifinále pro náš kraj se konalo v karlovarském rekreačním areálu Rolava. Bohužel jsme „schytali“ příšerné počasí, včetně lijáků, sněhu, vichru i krupobití. Ukázala se však velká fyzická i psychická odolnost všech členek a členů štafety našeho gymnázia (mimochodem: do sestavy se museli kvalifikovat na základě výsledků z výběrového školního kola).

Po heroických výkonech celého týmu jsme závod rozhodli v závěrečných dvou úsecích a s přesvědčivým náskokem zvítězili před našimi největšími soupeři z Karlových Varů a Ostrova. Účast byla přitom v letošním roce nebývalá – startovala polovina všech středních škol (a učilišť) Karlovarského kraje.

ZLATÁ ŠTAFETA běžela v tomto pořadí: Honza DaňkoTomáš ČadaLinda UbryováPatrik NěmecKačka ČadováFilip BrucknerAndrea FryšováOndra PostlHonza ZůnaFilip Novák.

V neděli 5. května pak reprezentoval tým Gymnázia Cheb nejen naše město, ale celý Karlovarský kraj v republikovém finále Juniorského maratonu, které bylo součástí Pražského mezinárodního maratonu. To je prestižní závod světového významu (někteří elitní závodníci se např. při něm pokoušeli o zdolání limitů na letní olympiádu v Paříži) a největší běžecká show v Česku. Prostě bonbónek. Zasloužená odměna, u které jsou strhující atmosféra a neopakovatelné zážitky důležitější než umístění.

Běželi jsme opět skvěle. Prakticky všechny týmy, které skončily před námi, jsou ze sportovních gymnázií, takže se s nimi srovnávat pochopitelně nemůžeme. Co ale určitě můžeme: doporučit každému pravidelný pohyb jako základ fyzické zdatnosti i psychické pohody. Běhejte, a uvidíte (pocítíte) sami!

Závěrem bych rád zdůraznil, že jde o úspěch celého našeho širšího týmu. Pro pražské finále jsme totiž museli udělat tři změny v sestavě a bez obětavých výkonů (původních) náhradníků bychom byli „namydlení“. Takže jmenovitou pochvalu zaslouží: Tereza Žaludová, Jakub Havránek a Lukáš Salva.

Na vynikajícím výsledku mají – samozřejmě kromě maximální snahy jednotlivých členek a členů naší štafety – výrazný podíl také trenéři oddílů cyklistiky, atletiky, radiového orientačního běhu a hokeje, a já jim za to moc děkuji.

Mgr. Milan Kůtek