Ohlasy kvart na týden s tématem finanční gramotnost

Jan ŽídekAktuality

Ohlasy na oborový týden  4. A

Tento, jako i každý jiný rok, se naše třída zúčastnila oborového týdne pořádaného Gymnáziem Cheb. Letošním tématem byla finanční gramotnost. Jak tento týden probíhal?

Pondělí jsme strávili v aule a malé tělocvičně. Nejprve jsme se seznámili s tím, co to vlastně finanční gramotnost je, a to formou krátké prezentace. Následovala hra pravěké tržiště, kde jsme na vlastní kůži pocítili, jak nepraktický je výměnný obchod. Na pravěké tržiště navázalo jaké jiné, než Středověké tržiště. zásadní rozdíl v tomto případě byl, že jsme disponovali jednotnou měnou, takže nebyl problém vše nakoupit výrazně rychleji. Když jsme si tedy ověřili nutnost peněz, usedli jsme zpátky do auly, kde jsme si vyslechli druhou prezentaci o finanční gramotnosti. Poté už jsme jenom byli seznámeni se zadáním vypracování rodinného rozpočtu a první den byl úspěšně za námi.

V úterý jsme hráli hru Finanční svoboda. Cílem bylo z role finančního poradce pomocí vhodných finančních rozhodnutí splnit všechny cíle našich klientů, ať už se jedná o nový byt, rekonstrukci chaty, nebo finanční svobodu. Tuto hru jsme hráli i ve středu.

Ve čtvrtek pak přišla ta nejzajímavější část týdne. Exkurze do České Národní Banky. Zde jsme si prošli dvě výstavy. Jedna se věnovala zejména historickým měnám a vůbec historii platidel a ta druhá byla zaměřena spíše na činnost, pobočky a historii ČNB.

A v pátek jsme oborový týden zakončili kontrolou již zmíněných rozpočtů, zhlédli jsme tři díly pořadu Krotitelé dluhů, který se zaměřuje na příběhy těch, jejichž finanční gramotnost byla životními událostmi shledána jako nedostatečná. Následoval opakovací test na ověření našich nově nabytých znalostí a tím byl náš letošní oborový týden u konce.

Za kvartu A sepsal Vít Matoušek

 

Ohlasy na oborový týden  4. B

Během týdne jsme se se spolužáky seznámili s funkcí peněz a jejich významem. Byli jsme učeni způsobem učitele národů Jana Amose Komenského, škola hrou. Proto jsme si i vyzkoušeli, jaké to je obchodovat směnným obchodem, takzvaným BARTREM, a také, jak dlouho to přibližně trvá na pravěkém a středověkém tržišti. Když jsme porovnali délku trvání, zjistili jsme, že ve středověku to bylo mnohem rychlejší díky platidlům. Na těchto hrách bylo zábavné si nejen vyzkoušet vyjednávání s dalšími spoluhráči, ale zároveň i dělání dojmu pomocí našich stánků.

Následně jsme několikrát během týdne hráli hru Finanční svoboda, při které jsme si mohli vyzkoušet práci finančního poradce a alespoň částečně se zorientovat v pojmech, které nás provázeli celým týdnem.

Jako poslední, nás nejvíce zaujala prohlídka v České Národní bance, kde jsme se mohli podívat na celý příběh peněz i na pamětní minci, nebo dokonce i se dozvědět něco málo zpoza opony. Záleželo na průvodci.

Za 4. B Alžběta Tichá

 

Hra Pravěké tržiště vrcholí.

Poslední kontrola kompletnosti produktů.

Část 4. A u vchodu do trezoru České národní banky.

Největší zlatá mince v Evropě byla zhotovena u příležitosti oslav 100-letého výročí trvání republiky.

My už víme, jak těžká je cihla zlata.