BioExkurze – Tachovsko, Plzeňsko, Příbram, CHKO Brdy a Český kras

Libor MatoušekAktuality, Biologie

Druhý týden nového školního roku (11. 9. 2023 – 15. 9. 2023) vyrazila skupina žáků (z různých tříd) se zájmem o biologii v doprovodu vyučujících Radky Králové, Hedviky Millionové a Libora Matouška na velmi pestrou biologickou exkurzi 🍀.Program byl vskutku nabitý. První den jsme navštívili krásné muzeum Českého lesa v Tachově a v doprovodu pana Martina Lišky 🦊 i přírodní rezervaci Podkovák.

Dominantou druhého dne byla ranní prohlídka návštěvnického centra Bohemia Sektu 🍾 ve Starém Plzenci, kterou jsme si všichni užili 😉. Před cestou do Plzně jsme ještě vylezli k fotogenické rotundě svatého Petra a Pavla. Následovalo Arboretum Sofronka 🌲, odkud si paní Králová odnesla nespočet šišek do školní sbírky.

Ve středu naše kroky zamířily ke slavným příbramským dolům ⚒. Začali jsme dolem Drkolnov, jehož prohlídka vyvrcholila adrenalinovým sjezdem dřevěné skluzavky. Následovala projížďka důlním vláčkem v areálu Ševčinského dolu a vlastní sběr minerálů. Tam jsme navštívili i unikátní geologické muzeum, kde jsme všichni obdivovali pozoruhodné exponáty. Aby těch dolů nebylo málo, tak jsme při prohlídce dolu Anna s paní průvodkyní díky spletitým podzemním chodbám 🔦 došli až do sousedního dolu Vojtěch.

Předposlední den jsme absolvovali procházku v CHKO Brdy. Ta byla zaměřena na rostlinná společenstva rašelinišť, kde mnozí utrousili nějaká ta nevhodná slova, když zjistili, že mají látkové tenisky a náhradní ponožky si nevzali.

Pak si nás převzal zoolog David Fischer. Bylo vidět, že je to skutečný odborník – seznámil nás s velkou řadou živočichů 🐸. Na závěr našeho shledání nám v blízkosti obce Nepomuk ukázal, jak se dá do krajiny vrátit voda (a tím pomoci fauně, flóře, ale i člověku). Dokázal nás motivovat, a tak jsme se mu jali pomoct s výstavbou hrází v potůčku. Pozdě odpoledne jsme ještě stihli navštívit úžasný vodní hamr v Dobřívi, jímž nás provedl humorný kovář. Náročný den jsme zakončili skákáním z houpačky do Huťského rybníka.

Po dramatickém probuzení a rychlém balení zavazadel v pátek jsme dojeli k naší finální destinaci – Koněpruské jeskyně 🐴. Absolvovali jsme hodinovou návštěvu s průvodcem a pak jsme se rychlým krokem přemístili k nalezišti devonských zkamenělin 🔨, odkud si mnoho z nás odneslo spousty krásných geologických suvenýrů.

A to byl popis celého týdne, kdy jsme si zažili, jaké je to mít přírodu Plzeňského kraje jako na dlani. Moc děkujeme 🙏 našim učitelům a škole za skvěle načerpané nové vědomosti unikátním způsobem.

Marek Nídl (5.A), drobné úpravy textu a fotky 📷 Libor Matoušek

FOTOGALERIE ZDE