FLEX – jeden rok studia v USA

Rendlová VěraAktuality, Anglický jazyk

Čeští středoškoláci a středoškolačky se mohou letos na podzim opět ucházet o americké vládní stipendium Future Leaders Exchange (FLEX), které vybraným studentům a studentkám umožní strávit rok v USA zdarma. Naši studenti byli již dvakrát úspěšní a toto stipendium získali (Klára Slámová a Ondřej Krištof). Tak proč to nezkusíte i vy?

Program FLEX právě sbírá přihlášky českých středoškoláků aktuálně v prvním nebo druhém ročníku 4letého středoškolského studia, kteří by rádi vyjeli na rok do USA, a sice zcela zadamo.

FLEX je program Ministerstva zahraničních věcí USA. Každoročně vybírá cca 14 českých studentů, kterým zajistí přípravu na odjezd, americkou střední školu a hostitelskou rodinu. Program je plně finančně zajištěn, studenti tak do ročního pobytu nemusí vkládat rodinné finance. V České republice navíc funguje koordinátorka programu, která je s uchazeči a rodiči průběžně v kontaktu.

Výběrové řízení je velmi soutěživé, v minulosti se však podařilo uspět studentům z naší školy, kterým sebedůvěru dodala aktuální nebo nedávná spolupráce s asistentem nebo asistentkou Fulbrightova programu.

Výběrové řízení se letos otevře už v srpnu a uzávěrka přihlášek je 28. září 2023.

Program koordinuje Kateřina Šantúrová, na kterou se studenti i rodiče mohou obracet se svými dotazy ksanturova@americancouncils.org

Podrobnější informace v angličtině o programu najdete zde:

Future Leaders Exchange, or FLEX, enables Czech high school students to live one academic year with a US host family and attend a US high school. The exchange program is fully funded by the US Department of State. The Czech Republic usually has 14 scholarship slots.
Students eligible to apply for FLEX 2024/25 in the Czech Republic must be:
  • Czech citizens
  • born between May 15, 2006, and July 15, 2009
  • studying in the first or second grade of a Czech secondary school of any kind in the 2023/24 academic year
  • who have decent grades and are able to communicate in English (perfect knowledge or certificates not required)
  • has not spent in the US 90 days in total during the past five years
Students interested in applying can sign up for an e-mail alert, which they will receive when the application opens in August. A flyer for the 2024/25 recruitment season is attached. Students can also follow the program on Instagram.
It is a great opportunity for the first-grade students. (Unfortunately, the current second-year students are no longer eligible to receive the scholarship because they will be in the third year of their high school studies in the next academic year.)
More information can be obtained from
Kateřina Šantúrová
Country Representative