Lidice 21, vol. 19

Stanislav CisarikAktuality, Dějepis a latina

Soutěž Lidice21 je kreativní soutěž, která na poli dějepisu spojuje témata paměti a dějin druhé světové války. Inspirace vychází z tragických událostí v Lidicích za 2. světové války. Letos se pořádal již 19. ročník, organizovaný Památníkem Lidice.

První kolo, kterého se účastní žáci ve věku 10-19 let ve dvou kategoriích (mladší/starší), se skládá z vědomostního testu, který vyžaduje práci s prameny. Druhou část tvoří volný literární útvar na některé z nabízených témat s maximálním rozsahem 3000 znaků.

Celkem bylo možné získat 95 bodů (75 za test, 20 za esej). Eliška Janoušková (kvarta A) získala 85 bodů, Amélie Victoria Doubková (tercie B) a Daniela Šimáčková (2.E) získaly shodně 75 bodů, David Ondrišík (3.E) 70 bodů a Tran Khanh Ly (tercie B) 30. V celkové konkurenci více než 2300 žáků z celého Česka bohužel výsledky na postup do 2. kola (kam se dostává 21 nejlepších) nestačily.

Chtěl bych všem poděkovat za snahu a krásné práce.