Juvenes Translatores

Slámová RomanaAktuality, Anglický jazyk

Dne 7.12.2023 se konalo školní kolo překladatelské soutěže Juvenes Translatores pořádané Ústavem translatologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Zúčastnilo se 19 žáků vyššího gymnázia, kteří měli za úkol v čase 120 minut přeložit z anglického jazyka do českého zadaný umělecký text. Jak uvádějí oficiální stránky soutěže: „Všichni překladatelé si musejí klást otázku: „Jak nejlépe vyjádřím to, co chce sdělit originál, v cílovém jazyce?“ Dobrý překlad by měl na čtenáře působit stejně jako původní text.“

Zvolit jen 2 nejlepší překlady, které budou reprezentovat v soutěži naši školu, bylo tentokrát (v minulých týdnech proběhla na gymnáziu ještě jiná překladatelská soutěž) opravdu náročné.  V užším výběru proti sobě stáli Tereza Gottwaldová, Marek Nídl, Norbert Nídl (dokonce bratrský souboj 😊 ), Kristýna Novotná, Réka Šuba a Vojtěch Tomčany.

Opakovaným srovnáváním jednotlivých detailů a nuancí jsme s kolegyní Strakovou došly k závěru, že nejlépe se s výzvou vypořádali a tudíž se stali vítězi školního kola ………. ……Kristýna Novotná a Norbert Nídl ze 7.A. Gratulujeme a doufáme, že v Praze zabodujete stejně jako na svém domovském poli!

Mgr. R. Slámová