Rok v USA zdarma – americké vládní stipendium FLEX pro středoškoláky

Rendlová VěraAktuality, Anglický jazyk

Čeští středoškoláci a středoškolačky mohou letos na podzim opět ucházet o americké vládní stipendium Future Leaders Exchange (FLEX), které vybraným studentům a studentkám umožní strávit rokv USA zdarma. On-line přihláška na školní rok 2021–22 je dostupná do 15. října na odkaze https://ais.americancouncils.org/flex

Program FLEX financuje Ministerstvo zahraničí USA a za víc než čtvrt století existence ho absolvovalo na 29 000 studentů z Evropy a Asie. FLEXu se původně mohli účastnit jen studenti z bývalých sovětských republik, v posledních letech se ale rozšiřuje i do dalších zemí.

Loni v srpnu s ním do USA odletělo prvních deset českých středoškoláků a středoškolaček ze všech koutů republiky. Letošní vítězové stipendia si kvůli pandemii nového koronaviru budou muset na svůj odlet počkat do příštího léta. Tento podzim tedy hledáme několik studentů a studentek (přesný počet ještě neznáme), kteří tuto „odloženou“ skupinu za rok v létě doplní.

Od ostatních programů, které zajišťují roční studijní pobyty v USA, se FLEX liší především tím, že se za něj nic neplatí. Americká vláda stipendistům uhradí cestovní náklady a základní zdravotní pojištění, zajistí ubytování v prověřené hostitelské rodině a docházku na místní střední škole. Studentům také vyplácí měsíční kapesné na základní osobní potřeby a společenské aktivity.

Studenti a jejich rodiče najdou podrobnosti o stipendiu a výběrovém řízení na webové stránce czechia.americancouncils.org, kde je také video návod jak si poradit s přihláškou. Najdou nás také na Facebooku (FLEX Czech Republic) a na Instagramu (flexczechia).

Níže najdete odkaz na leták s informacemi o programu FLEX, jako jsou například kritéria pro uchazeče (1. a 2. ročník, věkový limit, schopnost domluvit se anglicky, dobrý prospěch) a co stipendium hradí.

 

Kateřina Šantúrová

Country Representative for the Czech Republic

American Councils for International Education

Future Leaders Exchange Program (FLEX)

T +420 605 187 451

ksanturova@americancouncils.org

www.americancouncils.org