Bedna komunismu: 1989

Stanislav CisarikAktuality, Dějepis a latina, Výtvarná výchova

Před vánočními svátky měli žáci Gymnázia Cheb možnost seznámit se s unikátním projektem, Bedna komunismu: 1989. Historická dřevěná bedna obsahovala předměty z této doby, prostřednictvím kterých bylo možné seznámit se s nejrůznějšími aspekty života lidí v této době. Své místo zde má např. Václav Havel, Marta Kubišová, emigranti z NDR, kteří přes Československo utíkali do SRN, či iniciativa studentů, která napříč rokem 1989 eskalovala až k událostem 17. listopadu. V důsledku poslední zmíněné události vznikaly stávkové výbory, které požadovaly náležité prošetření celého zásahu. Mimo jiné vznikla nová politická platforma Občanské fórum, sjednocující nejrůznější opoziční skupiny, která sloužila jako prostředek pro komunikaci s představiteli tehdejší KSČ.

Podobné projekty slouží skvěle jako možnost jiného pohledu na dějiny 20. st.

Lenka Štorková, Daniela Černá, Stanislav Cisarik